Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów w sąsiedztwie rzeki Odry i Osobłogi w Krapkowicach

W dniu 10.04.2017 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiło wyniki konkursu dotyczącego opracowania koncepcji zagospodarowania terenów w sąsiedztwie rzeki Odry i Osobłogi w Krapkowicach. Celem Konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem funkcjonalno-przestrzennym koncepcji zagospodarowania obszaru objętego opracowaniem. Po zapoznaniu się ze złożonymi pracami, Sąd Konkursowy postanowił przyznać dwie nagrody oraz dwa wyróżnienia.

II miejsce przyznane zostało dwuosobowemu zespołowi projektowemu: Darii Słonina, studentce Uniwersytetu Opolskiemu, kierunku Architektura Krajobrazu oraz Mateuszowi Mikołajów, studentowi Politechniki Opolskiej, kierunku Architektura. Opiekę merytoryczną nad projektem objął pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Opolskiego dr Grzegorz Kusza.

Główną ideą projektu było swobodne połączenie środowiska przyrodniczego z zabudowanym. Efekt ten uzyskano poprzez wprowadzenie w istniejący krajobraz naturalnie ukształtowanej, wiodącej ścieżki, łączącej tkankę miejską z obszarem opracowania w dwóch punktach. Element ten harmonizuje z otoczeniem, nie tracąc przy tym na swojej funkcjonalności i wartości estetycznej. Dużym atutem projektu jest uwzględnienie w maksymalnym stopniu istniejącego środowiska przyrodniczego. Odpowiednie kształtowanie przestrzeni przyczyniło się do uatrakcyjnienia danego miejsca.